Quadres

 

5.5.3 

Formes de passat simple i d’imperfet de subjuntiu del verb escriure

 (5:La flexiķ verbal)

Formes de passat simple i d’imperfet de subjuntiu del verb escriure

Persona

Passat simple

           Imperfet de subjuntiu

1sg
2sg
3sg
1pl
2pl
3pl
escriví/escriguí
escrivires/escrigueres
escriví/escrigué
escrivírem/escriguérem
escrivíreu/escriguéreu
escriviren/escrigueren
escrivís/escrigués (escriguera)
escrivissis/escriguessis (escrigueres)
escrivís/escrigués (escriguera)
escrivíssim/escriguéssim (escriguérem)
escrivíssiu/escriguéssiu (escriguéreu)
escrivissin/escriguessin (escrigueren)
 


Institut d'Estudis Catalans. Carrer del Carme, 47; 08001 Barcelona.
Telèfon +34 932 701 620. Fax +34 932 701 180. oficines.gramatica@iec.cat -Informació legal

© Institut d'Estudis Catalans 2018

ISBN: 978-84-9965-445-4
DOI: 10.2436/10.2500.04.1

Aquesta obra ha comptat amb la col·laboració de

Diputació de BArcelona