Quadres

 

4.3 

Adjectius variables i invariables quant al gènere

 (4:La flexiķ nominal)

Adjectius variables i invariables quant al gènere

Tipus
d'adjectiu

Marca de masculí

Marca de femení

Exemples / Comentaris d'ús

Variable

   Ø
-e
-o
-u

-a

llarg/llarga
aspre/aspra
minso/
minsa
hebreu/
hebrea

Invariable



acabat en consonant: fàcil
acabat en vocal + ç: eficaç
acabat en -e: xerraire, amable, deforme, androide, bilingüe
acabat en -a: belga

Els acabats en vocal + ç són variables en plural (eficaços/eficaces).

 


Institut d'Estudis Catalans. Carrer del Carme, 47; 08001 Barcelona.
Telèfon +34 932 701 620. Fax +34 932 701 180. oficines.gramatica@iec.cat -Informació legal

© Institut d'Estudis Catalans 2018

ISBN: 978-84-9965-445-4
DOI: 10.2436/10.2500.04.1

Aquesta obra ha comptat amb la col·laboració de

Diputació de BArcelona