Quadres

 

5.5.5 

Formes de passat simple d'indicatiu i d'imperfet de subjuntiu dels verbs ferser veure

 (5:La flexiķ verbal)

Formes de passat simple d'indicatiu i d'imperfet de subjuntiu dels verbs ferser veure

Verb

Persona

Passat simple                                Imperfet
  d'indicatiu                                de subjuntiu

fer

  1sg
2sg
3sg
1pl
2pl
3pl

fiu
feres
feu
férem
féreu
feren                                    

fes (fera)
fessis (fesses, feres)
fes (fera)
féssim (féssemférem)        
féssiu (fésseu, féreu)
fessin (fessen, feren)

ser (o ésser)

  1sg
2sg
3sg
1pl
2pl
3pl

fui
fores
fou
fórem 
fóreu
foren                                    

fos (fora)
fossis (fossesfores)
fos (fora)
fóssim (fóssem, fórem)       
fóssiu (fósseu, fóreu)
fossin (fossen, foren)

veure

  1sg
2sg
3sg
1pl
2pl
3pl
viu
veieres (veres)
veié (veu)
veiérem (vérem)          
veiéreu (véreu)
veieren (veren) 
veiés (vera)
veiessis (veiesses, veres)
veiés (vera)
veiéssim (veiéssem, vérem)
veiéssiu (veiésseu, véreu)
veiessin (veiessen, veren)
 


Institut d'Estudis Catalans. Carrer del Carme, 47; 08001 Barcelona.
Telèfon +34 932 701 620. Fax +34 932 701 180. oficines.gramatica@iec.cat -Informació legal

© Institut d'Estudis Catalans 2018

ISBN: 978-84-9965-445-4
DOI: 10.2436/10.2500.04.1

Aquesta obra ha comptat amb la col·laboració de

Diputació de BArcelona